Hitoktatás

Kedves Szülők!

Minden iskolában és óvodában tartunk református hittan órát. Kérjük jelezze idényét a pedagógusok fél, s felénk is.

Sok helyen hallhattak már arról, hogy a nemzeti köznevelésről szóló törvény új lehetőséget nyújt Önök és gyermekeik számára. Felmenő rendszerben bevezetik a délelőtti órarendbe az erkölcstan órákkal párhozamosan a választható református hittanórát is. 2013-ban, a beiratkozáskor minden állami általános iskolában a leendő elsős és az ötödik osztályos gyermekek szülei két tantárgy közül választhatnak gyermekük számára: erkölcstan, vagy hit- és erkölcstan. A hit- és erkölcstan oktatásban gyülekezetünk munkatársai is részt vesznek. A változással kapcsolatos néhány kérdésre találhat választ az alábbiakban.

Megszűnnek-e az eddigi hittanórák?

Nem. Az eddigi fakultatív református hittan néven és módon a kora délutáni órákba lesznek megtartva. S jöhetnek a gyerekek a gyülekezeti programokra. október 31-én futóversenyre, adventi kézműves délutánra, szentesti betlehemes előadásra, húsvéti kézműves délutánra, gyereknapra, nyári táborokra, bábelőadásokra...

Ki tartja a hit- és erkölcstan órákat?

  • Háromszéki Botond lelkész,
  • Ercse Imola lelkész, hitoktató (Vörösmarty, Piros Iskola, Kondor, Csontváry, Bókay, Sztehlo Gábor evangélikus gimnázium),
  • Czinke-Szabó Ágnes lelkész, hitoktató (Vörösmarty, Csontváry, Bókay, Szthelo Gimnázium, Gulner, Brassó)
  • Szászfai Anita lelkész, hitoktató (Eotvös Loránd Általános Iskola, Piros Iskola, Gulner Gyula Ált, Isk., Szthelo Gábor evangélikus gimnázium)
  • Bokor Zsuzsanna hitoktató (Sztlőrinc Katolikus Iskola)
  • Kerekes Péter hitoktató (Csontváry, SOFI, Darus, Kondor, Cseperedő óvoda, Robogó óvoda)
  • Dragán György hitoktató (Kondor, Szivárvány óvoda)

Fakultatív hittanórák órarendje:

Általános Iskola

  • Kondor hétfő 14:30

Óvodák:

  • Cseperedő hétfő 15:30
  • Robogó kedd 15:30

A kötelező etika helyett választható órák - jelenleg még csak 1 és 5 osztályosoknak - az órarendben vannak.

Mit kell tennem, ha az elsős gyerekem részé-re a hit- és erkölcstant szeretném választani?

Nyilatkoznia kell az iskolában arról, hogy a hit-, és erkölcs-tant választja a gyermeke számára.

Iskola neve

OM azonosítója

Alulírott......... (név) 118. Budapest ....... (cím) alatti lakos szülő/ törvényes képviselő nyilatkozom, hogy..... gyermekem a 2019/20-ös tanévben hit- és erkölcstan oktatásban kíván részt venni. Tudomásul veszem, hogy a nyilatkozatot 2019/20. tanévre szól, azon módosítani a tanév során nem tudok. Gyermekem a Református Egyház által szervezett hitoktatásban vesz részt. Tudomásul veszem, hogy nyilatkozatommal egyidejűleg hozzájárulok gyermekem nevének a megjelölt egyház részére történő átadásához.

Budapest, 2019. április 29 (legkésőbb) ..............aláírás

Mi történik egy hit- és erkölcstan órán?

A gyermek, a Szentírás tanítása szerint, Isten ajándéka. A református hit- és erkölcstan tanterve és taneszközei arra törekszenek, hogy a gyermek megérezhesse annak a jelentőségét, hogy ő fontos Isten számára, aki hívja őt. Isten értékes gyermeke, akinek megvannak a maga lehetőségei és egyéni adottságai. Isten segítségével ezeket teljesen ki tudja bontakoztatni a közösség értékes és fontos tagjaként.A hittanóra 40-45 perce alatt sokféle módszer és sokféle tevékenység történik. A csoport általában közös imádsággal kezdi és zárja az órát. A tanórák része az éneklés, mely során keresztyén gyermek- és ifjúsági énekeket, valamint Református Énekeskönyvi énekeket sajátítanak el a gyermekek. Bibliai történeteket hallgatnak meg és dolgoznak fel közösen. Ezekhez kapcsolódóan erkölcsi élethelyzeteket és szituációkat dolgoznak fel együtt. Mivel a hit- és erkölcstan tanterve projektekben gondolkodik, ezért vannak olyan órák, melyeken nincsenek új bibliai történetek, hanem egy történethez kapcsolódó téma, élethelyzet, érzés áll az egész óra középpontjában: pl. öröm, kitartás, boldogság, barátság, kapcsolatok, stb. Használjuk az élménypedagógia, drámapedagógia módszereit, többszörös intelligencia építünk és gyermekekre hangolt feladatlapok megoldására, közös játékra is van időnk.

http://www.reformatus.hu/hittan/

Tanulnak-e erkölcstan órán előkerülő témákról a hittanos gyerekek?

Igen, a hit- és erkölcstan része az erkölcsi nevelés is. Minden évfolyamon, a bibliai történetekhez kapcsolódóan szóba kerülnek erkölcstani témák. Például család, barátok, kortárs csoport hatása, lelki egészség, testi-lelki tulajdonságok, elfogadás, empátia stb. De őszintén bevallva nem azt tanulja református hittan órán, mint amit az erkölcstan kerettanterv előír. Pl részlet 5-es erkölcstan kerettantervéből anyagból:

A vallás, mint lelki jelenség: Miért gondolja az emberek jelentős része, hogy létezik egy embernél hatalmasabb erő is a világban? Milyen elképzelések alakultak ki különböző kultúrákban erről az erőről? Hogyan próbálnak az emberek kapcsolatba lépni a természetfeletti világgal, és miért fontos ez nekik? El lehet-e képzelni a világot természetfeletti erő létezése nélkül is?

a 8-os anyagból:

Házasság, család és otthonteremtés: Milyennek képzelem azt az embert, aki majd felnőttként a társam lesz az életben? Milyen családot és milyen otthont szeretnék? Fontos-e a házasságkötés ahhoz, hogy két egymást szerető ember együtt éljen? Milyen a jó házasság? Mit lehet tenni a fenntartása érdekében? Mivel és hogyan lehet elrontani? Le lehet-e élni egy életet egyetlen ember mellett? Lehet-e, érdemes-e erre törekedni? Miért dönt úgy két ember, hogy családot alapít? Fontos-e, hogy amikor egy gyerek világra jön, a szülei házastársak legyenek?

 

minden évben gyülekezeti alkalmakra is hívjuk a gyerekeket:

  • hittanos évnyitóra és évzáróra
  • október 31-én Reformációs mérföldfutásra
  • advent első vasárnapja előtti szombaton koszorú készítésre
  • szentesti gyerek előadásra
  • virágvasárnapi missziós délutánra
  • anyáknapi templomi köszöntésre
  • gyereknapra
  • nyári táborokra